Nënshkruar Protokolli Rrugor Euroazian

firmosur protokollin rrugor evrazian
firmosur protokollin rrugor evrazian

Bashkia Izmit, Shoqata e Rrugëve Kulturore dhe KYÖD nënshkruan në Protokollin Preliminar për Kocaeli Rrugore Euroaziane të Punëve Rrugore me histori vjetore 1700.

Bashkia Izmit, Shoqata e Rrugëve Kulturore dhe KYÖD kanë nënshkruar "Protokollin Preliminar për Punët Rrugore Euroaziane të Kocaeli için për rrugën që shtrihet nga Bari, Itali, e cila ka një histori vjetore 1700, për në rrethin Demre të Antalisë dhe kalon nëpër Izmit. Kryetari i Bashkisë së Izmit, Fatma Kaplan Hürriyet, Presidenti i Shoqatës së Rrugëve Kulturore Kate Clow, zëdhënësi i shoqatës Hüseyin Eryurt, anëtarët e bordit të shoqatës dhe kryetari i KYÖD Didem Turan ishin të pranishëm në ceremoninë e nënshkrimit të mbajtur në sallën e mbledhjeve të autoriteteve të ndërtesës së shërbimit komunal.

QYTETI I TURIZMIT İZMİT

Duke folur për herë të parë gjatë ceremonisë së nënshkrimit, Presidenti i KYÖD, Didem Turan tha, orum Unë mendoj se projekti Rrugor Euroazian është një projekt shumë i mirë për sa i përket turizmit dhe kulturës. Ne mendojmë se do të kontribuojë në idenë e qytetit të turizmit Izmit. Ne dëshirojmë të falënderojmë Komunën e Izmit dhe Shoqatën e Dhomave të Kulturës për kontributin dhe përkrahjen e tyre. "

INTEGRIMI KULTUROR DO T PRO JETOHET

Duke folur më pas, Kate Clow, Presidente e Shoqatës së Rrugëve Kulturore, tha, jam shumë e lumtur që jam në Izmit. Unë isha shumë e lumtur që pashë kaq shumë gjelbërim në një qytet kaq afër Stambollit. Ne e filluam këtë projekt në Francë. Sipas kësaj marrëveshje, ne menduam për një rrugë nga Stambolli përmes Ballkanit për në Stamboll dhe nga Izmit dhe Izmit për në Antalia. Ky nuk është një projekt i lehtë. Komunat janë shumë të rëndësishme për këto projekte. Në këtë rrugë ndodhet komuna e 42. Deri më tani komuna 6 ka marrë pjesë në këtë projekt. Komuna Izmit ishte e përfshirë në këtë projekt. Me këto projekte, do të sigurohet integrimi kulturor. "

KONTRIBUTIMI N H HISTORIN e IZMIT

Më në fund, kryetari i Izmit Fatma Kaplan Hürriyet tha, bir ,shtë një projekt i rëndësishëm. Në veçanti, kemi dëgjuar të na i lumtur të jetë një pjesë e rrugës kulturës do të jenë të regjistruar në Turqi. Ne mendojmë se është një projekt i vlefshëm për qytetin tonë. Duke filluar nga Italia dhe duke u shtrirë në Izmit, ky projekt do t'i shtojë vlerë Izmit në një kontekst ndërkombëtar. Unë mendoj se do të kontribuojë veçanërisht në kuptimin historik. Do të kontribuojë në trashëgiminë tonë kulturore historike. Unë jam shumë i interesuar për historinë e Izmit dhe e them këtë në çdo mundësi. "

DO T JO BINNI NJ A takim i përbashkët

Më në fund, Presidenti Hürriyet tha, ğinde Unë besoj se një histori e bukur, kulturë dhe solidaritet do të çojë në një takim të përbashkët midis qyteteve dhe vendeve kur projekti të përfundojë. Shtë një projekt i vlefshëm që përfshin shumë bashki dhe shoqata. Ne mendojmë se do të kontribuojë në turizmin dhe historinë e qytetit tonë. "

CILA SHT RRUGA E EURASIA?

5 i Programit të Dialogut të Shoqërisë Civile, i financuar nga Bashkimi Evropian, Autoriteti Kontraktues është Njësia Qendrore e Financave dhe e Kontratave dhe e realizuar nga Presidenca e BE-së e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Turqisë. Një nga projektet me të drejtën për të marrë një grant brenda objektit të kësaj periudhe ishte 'Udhëtimi në Rrugën Euroaziane'. Shoqata e Rrugëve Kulturore të Aplikantëve (KRD) do ta realizojë këtë projekt në partneritet me Shoqatën Evropiane të Via Francigena (EAVF) në Itali dhe Shoqatën për Gjurmën e Mjedisit në Greqi (TYE). Fondacioni Via Egnatia (Hollandë), Fondacioni Sultans Road (Hollandë), Komuna Bursa Nilüfer, Komuna Izmit, Komuna Edirne dhe Komuna Rajonale Puglia në Itali janë ndër institucionet pjesëmarrëse të përfshira në projekt. Në projektin, i cili filloi në prill 2019 dhe do të vazhdojë për një vit, institucionet e përbashkëta do të aplikojnë për regjistrimin e Institutit të Rrugëve Kulturore të Këshillit të Evropës, një rrugë e re shëtitjeje e njohur si Rruga Eurasia, që shtrihet nga Bari, Itali, deri në rrethin e Demre, Antalia. Ky institut në Luksemburg është një organ i Këshillit të Evropës i autorizuar të regjistrojë shëtitje me temë në distanca të gjata dhe rrugë të tjera kulturore si 'Rruga Kulturore Evropiane'. Nëse procesi i certifikimit ndodh, gjatësia Euroaziatike rrugë të madhe se rreth 5000 km, dhe kulturës e parë e regjistruar e Turqisë Europës do të jenë rrugët më të gjatë-ngarkesë ndërkombëtare.

Rreth Levent Elmastaş
RayHaber redaktor

Bëhu i pari që komenton

Comments

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.