Panairi Ndërkombëtar i Izmir 88 hapet për herë të tretë; “Bota Botërore Takohet në Izmir

hapi panairi ndërkombëtar izmir bota
hapi panairi ndërkombëtar izmir bota

Me parullën sq Ne jemi në panairin e mirzmirit, Panairi Ndërkombëtar i mirzmirit, i cili u mbajt këtë vit për 88, hapi dyert e tij me një ceremoni madhështore. Ceremonia, e pritur nga Kryetari i Bashkisë Metropolitane në Izmir Tunç Soyer, mori pjesë nga Kryetari i Partisë Popullore Republikane Kemal Kılıçdaroğlu, Ministri i Tregtisë Ruhsar Pekcan, Kryetari i Bashkisë së Metropolit të Stambollit Ekrem ğmamoğlu dhe pjesëmarrja e nivelit të lartë nga shumë vende.

88. Panairi Ndërkombëtar i mirzmir (FEF) u hap me një ceremoni në Teatrin e Hapur në Kültürpark Atatürk. 15 Hapja e panairit do të vazhdojë deri në shtator, si dhe kryetari i Bashkisë së Izmir Tunç Soyer, kryetari i CHP Kemal Kılıçdaroğlu, Ministri i Tregtisë Ruhsar Pekcan, Kryetari i Bashkisë së Metropolit të Stambollit Ekrem ğmamoğlu, Zëvendës Ministri i Tregtisë i Republikës Popullore të Kinës Li Chenggang, Republika Popullore e Kinës Tregtia Ndërkombëtare Morën pjesë Zëvendës Kryetari i Këshillit Mbështetës, Zëvendës Shefi i Misionit të Ambasadës së Indisë Vanaja K. Thekkat, Guvernatori i Izmirit Erol Ayyildiz, Guvernatori i Kahramanmaras Vahdettin Ozkan, Kryetari i Bashkisë Metropolitane në Izmir, Aziz Kocaoglu, deputetë, kryetarë bashkie dhe shumë të ftuar.

Demokracia dhe ligji të lulëzojnë

Kemal Kılıçdaroğlu, Kryetar i Partisë Republikane Popullore duke folur në këtë ceremoni, nënvizoi se Panairi i Izmir, i cili ekspozonte produkte vendase në periudhat e para, më vonë u hap në botë dhe falënderoi institucionet dhe organizatat që kontribuan në këto ditë. Duke iu referuar gjendjes ekonomike të vendit gjatë themelimit të Republikës, Kılıçdaroğlu tha: ız Paraardhësit tanë kanë punuar shumë për të zhvilluar këtë vend. Kongresi i Ekonomisë në mirzmir u mblodh në 1923. Vendimi për krijimin e industrisë së mbrojtjes në Kırıkkale u mor dhe u vendos. Në 1925 Republika e Turqisë për të kapur humbur Revolucioni Industrial hedhur themelet e një fabrike të avionëve në Kayseri. Në 1934, avioni u prodhua në Kayseri dhe zbarkoi në Ankara. Më shumë se avionë 100 u prodhuan dhe eksportuan deri sa u mbyll Fabrika e Avionëve Eskişehir. Subshtë bërë nëndetëse. Për të arritur hapat e Turqisë së Mustafa Qemal Ataturkut është një vend për të kapur qytetërimin bashkëkohor, dhe ne kemi për të kapërcyer atë. Kjo kërkon së pari demokracinë dhe sundimin e ligjit. Ne duhet të bëjmë çdo përpjekje që universitetet të prodhojnë njohuri duke prodhuar në industri, kulturë, art, shkencë. Duhet të ndërtojmë një shtet të fortë shoqëror. Shtë një vend ku askush nuk ka mbetur i hapur dhe i hapur, dhe të ardhurat për frymë janë të larta. Dhe më e rëndësishmja, për t'i bërë këto revolucione të qëndrueshme. Bota po zhvillohet vazhdimisht; Ka përparime në shkencë dhe teknologji. Turqia është e obliguar për të kapur këto zhvillime dhe të kontribuojnë në kulturën botërore. A mund ta bëjmë? Sigurisht që mundemi. Izmir është një nga qytet më moderne të Turqisë. Anatolia përbën gjeografinë antike të historisë botërore. Duke respektuar pikëpamjet e ndryshme në këtë gjeografi të lashtë ne kemi për të ndërtuar së bashku një Turqi të bukur ".

88 ne kemi qenë gjithmonë këtu për vite

Në fjalën e tij të parë, kryetari i Bashkisë së Izmirit Tunç Soyer theksoi rëndësinë historike të Panairit Ndërkombëtar të Izmir. Soyer tha që panairi u themelua në Kongresin e Ekonomisë në 1923 dhe priti mysafirë nga vende të ndryshme të botës si Ekspozita e Shtatorit 1927 në 9. populli i vendit, Turqia është ajo ku ne jemi në fakt gjithmonë le 88 vjet ne jemi këtu. Ne İzmir'd. Ne jemi në panair ”.

Presidenti Sojer, Panairi Ndërkombëtar i Izmirit është një pikë takimi e turqve të rëndësishme që e prezantoi njeriun me risitë dhe periudha të caktuara në aspektin e politikës botërore, ka thënë: "Bota na është, Turqia është vite 88 do të shihni nga kjo dritare. Pemët e vjetra të Kültürpark, magnolitë, palmat dhe shtigjet me pamje të thjeshtë, jo vetëm njerëzit e Izmirit, kujtimet e një vendi të tërë. Ai e bashkon atë me botën ”.

Izmir është qyteti i lirisë

Vëmendje e Turqisë nuk është një rastësi që mishërimi i Fair Tunç Sojer Izmir Ndërkombëtar fjalët e tij vazhdoi: "Izmir, shumë kohë para themelimit të kësaj ekspozite, Azia është shfaqur si një metropol të madh që Anatolia është e lidhur me botën. Shtë një qytet port që është përshkruar si kryeqyteti i Azisë së Vogël përgjatë historisë. Pika e parë ku Perëndimi prek Lindjen është dritarja e parë në të cilën Lindja sheh Perëndimin. Ky qytet është një port botëror, një qendër tregtare që lidh kulturë dhe njerëz të ndryshëm, duke rrahur si zemër midis Azisë dhe Mesdheut. Kjo është arsyeja pse Panairi Ndërkombëtar i mirzmirit, i cili ka një histori afro njëqind vjet; Ishte një kujtim në të cilin u grumbulluan kujtime individuale dhe sociale, u prodhuan kultura dhe arti, u zhvilluan marrëdhënie politike dhe ekonomike dhe andzmir dhe vendi ynë u takuan me vlera universale. Izmir është një qytet i lirive. Nga njëra anë, gruaja Amazon është një rebelim kundër padrejtësisë, nga ana tjetër një asamble popullore ku të gjitha llojet e mendimeve mund të jetojnë pa dëmtuar njeri-tjetrin. Prandaj, këtu filloi një nga rezistencat më të mëdha në Anadoll, Lufta e Pavarësisë. Për të njëjtën arsye, kultura e demokracisë u përhap në botë nga këtu, njëra prej të cilave është disa qindra metra larg, ndërtesat më të vjetra parlamentare në tokë u ndërtuan këtu. Brenda rrjedhës së historisë; pothuajse gjithçka ka ndryshuar, por fryma e Izmirit, panairi bashkon të gjithë, duke bashkuar pushtetin nuk ka ndryshuar kurrë. Madje u rrit. Sot, kjo mbrëmje shumë e veçantë do të vulosë edhe një herë fuqinë bashkuese të Izmirit dhe Panairit. "

Dy presidentë do të jenë pionierë në çdo fushë

Ekrem ğmamoğlu, i cili mori pjesë në ceremoninë e hapjes së panairit ku Stambolli ishte i ftuari i nderit, tha se lëvizja industriale e krijuar nga Republika brenda pamundësive filloi me Kongresin e Ekonomisë në Izmir dhe u zhvillua me IEF. Edhe në vend të botës më të fuqishme në vitet e fundit, duke thënë Imamoglu EXPO valë defekt, "Turqia Tonë, Izmir 88 vjet më parë, duke nënshkruar një ngjarje të tillë, sa shumë punë është një pikë e rëndësishme e fillimit ka treguar në botë. Përveç aspektit ekonomik të biznesit, unë gjithmonë theksoj se milionët 82 përqafojnë njëri-tjetrin. IEF ka organizuar këtë përqafim dhe takim në mirzmir për 88 vjet. Qytetarë nga e gjithë vendi bëhen bashkë. IEF po ndërmerr hapa të mëdhenj ndërkombëtarisht dhe po ndërmerr punë të rëndësishme për bashkimin e kombeve. " Ekrem ğmamoğlu deklaroi se ata morën pjesë për herë të parë në Panairin Ndërkombëtar të mirzmirit. ”Unë dua të njoftoj këtu se ne do të jemi pionierët në çdo fushë duke bashkuar sinergjinë e identitetit të qytetit antik të Stambollit dhe motivimin e Izmirit dhe duke qenë pionier në çdo fushë buradan.

Ministri Pekcan: Ne do ta transferojmë trashëgiminë e IEF në të ardhmen

Trading parë e Ministrit të Tregtisë Ruhsar Pekcan Turqisë xnumx'inc deklaruar se ata kryejnë në ceremoninë e hapjes së ekspozitës "IEF i jep rëndësi të madhe për trashëgiminë, ne jemi duke u përpjekur për të transferuar këtë trashëgimi për gjeneratat e ardhshme", tha ai. Ministri Pekcan theksoi se ata kanë ndërmarrë hapa të rëndësishëm për të përmirësuar marrëdhëniet me vendin partner Kinë dhe falënderoi të gjitha vendet dhe qytetet që marrin pjesë në panair.

Guvernatori Ajjildiz: Panairi forcon lidhjet e miqësisë

Guvernatori i Izmirit Erol Ayyıldız deklaroi në fjalën e tij se ata përjetuan entuziazmin e hapjes së IEF, një nga dinamikat themelore të zhvillimit socioekonomik të Izmir dhe të identifikuar me qytetin, në botë për 88 për herë të parë, forcimi ”

Vahdettin kanzkan, Guvernatori i Kahramanmaraş, një nga provincat e nderuara të panairit, theksoi në fjalën e tij se Panairi Ndërkombëtar i mirzmir doli në pah si organizata më e madhe promovuese e vendit tonë me pjesëmarrësit e saj ndërkombëtarë dhe kalendarin e ngjarjeve të pasura. Ozkan tha se ishte krenar të ishte guvernatori i qytetit në një organizatë të tillë të mbajtur në nivelin global dhe tha: "Panairi i mirzmir ofron një mundësi shumë të rëndësishme për ta prezantuar qytetin tonë në Ozmir dhe në botë dhe për të rritur kushtet e bashkëpunimit ekonomik. Izmir Fair do të jetë hapi i parë i një fushate promovimi që do të rrisë ndërgjegjësimin dhe vlerën e markës së qytetit tonë dhe do t'i prezantojë markat e tij ekzistuese në Izmir dhe në botë. "

Kontinentale kineze Zëvendësministri i Tregtisë Li Chenggang gjithashtu deklaroi se IEF luan një rol të rëndësishëm në hapjen e Turqisë në botë, "pala kineze ka gjithmonë pjesëmarrës IEF-së. Këtë vit kemi ardhur si një vend partner me një staf të rëndësishëm dhe njerëz të biznesit. Unë besoj se me këtë rast, afrimi dhe bashkëpunimi midis dy vendeve do të shënojë marrëdhëniet ekonomike dhe tregtare. "

Duke folur në ceremoninë e hapjes, zëvendësshefi i Misionit Ambasadës së Indisë Vanaja Thekkat, duke thënë se marrëdhënie të forta ekonomike me Turqinë nga historia Indisë, kjo marrëdhënie 88. Ai tha se ata donin të ecnin përpara me Panairin Ndërkombëtar të mirzmirit. Thekkat përmendi potencialin e investimeve në vendin e tij dhe shpjegoi avantazhet e dhëna për investimet e huaja.Ai tha se bashkëpunimi midis kompanive indiane dhe kompanive turke që marrin pjesë në panair do të forcojë marrëdhëniet ekonomike midis dy vendeve.

Interes i madh nga banorët e Izmirit

Pas fjalimeve u prerë shirita e hapjes së panairit dhe të ftuarit e panairit hapën së bashku stendën e Stambollit, mysafir i nderit. Kılıçdaroğlu, Soyer dhe Imamoglu gjatë ekskursionit të qytetarëve u takuan me shumë interes dhe shfaqje dashurie.

Rreth Levent Elmastaş
RayHaber redaktor

Bëhu i pari që komenton

Comments

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.