Çiklistët mjeshtër pedalojnë për pikë olimpike në Kayseri

Në Kayseri u mbajtën garat ndërkombëtare të çiklizmit rrugor, të cilat janë garat e fundit për të fituar pikë për Lojërat Olimpike të Tokios 2020. Gjatë organizimit treditor, 10 atletë profesionistë nga 90 vende pedaluan 430 km. Atletët turq lanë gjurmë në këto gara.

Nga Unioni Ndërkombëtar i Çiklistëve UCI (Union Cycliste Internationale) dhe Federata Turke e Çiklizmit, në bashkëpunim me Guvernatorin e Kayseri, Bashkinë Metropolitane Kayseri, Erciyes A.Ş., Velo Erciyes, Oran Development Agency, Komuna Develi, Ramada Resort Erciyes, Spitali Tekden, Drejtoria e Shëndetësisë Provinciale dhe institucionet publike Kanë përfunduar garat e çiklizmit rrugor të Çmimit të Madh Velo Erciyes dhe Turneu i Anatolisë Qendrore, të zhvilluara me mbështetjen dhe organizatat.

Në garat në të cilat morën pjesë sportistë çiklistik nga e gjithë bota morën pjesë 10 atletë profesionistë nga 90 vende, përfshirë Zvicrën, Sllovakinë, Bjellorusinë, Ukrainën, Kazakistanin, Azerbajxhanin, Kuvajtin, Katarin, Bahreinin, Marokun dhe Turqinë. Pedaluesit mjeshtërorë garuan ashpër në Kayseri për tre ditë për të mbledhur pikë për Lojërat Olimpike të Tokios që do të mbahen në Japoni në vitin 2020. Sportistët turq fituan pikë të rëndësishme ndaj ekipeve rivale dhe fituan një avantazh të madh për Olimpiadën.

Garat filluan me turneun 143 kilometra të gjatë të Grand Prix Velo Erciyes dhe përfunduan me fazën 133 km të Turit të Anatolisë Qendrore në ditën e dytë dhe 153 km të gjatë në turneun e Turit të Anatolisë Qendrore në ditën e tretë. .

Si rezultat i garave, Onur Balkan nga Skuadra Metropolitane e Çiklizmit Salcano Sakarya doli i pari, Patrik Tybor (Sllovaki) nga ekipi i Dukla Banska Bystrica u rendit i dyti dhe Stanislau Bazhkou nga Kombëtarja e Bjellorusisë doli i treti në fazën e Grand Prix Velo Erciyes. Fituesja e ekipit më të mirë të çiklizmit ishte Dukla Banska Bystrica nga Sllovakia, ndërsa çmimin Atletja më e Re e fitoi Qussama Khafi nga Kombëtarja e Çiklizmit Maroken.

Kryetari i Bashkisë Metropolitane Kayseri Dr. Memduh Büyükkılıç përfundoi fazën e parë të Turit të Anadollit Qendror, i cili u nis nga Guvernatori i Kayseri, Şehmus Günaydın. Ahmet Örken nga Skuadra Metropolitane e Çiklizmit Salcano Sakarya doli i pari, Stanislau Bazhkou nga Kombëtarja Bjelloruse dhe Onurcano Balakaryakan. Ekipi i Çiklizmit doli i treti dhe përfundoi si. Halil İbrahim Dilek nga ekipi i çiklizmit Torku Şekerspor fitoi çmimin Atleti më i Ri i skenës.

Në fazën e dytë të Turneut të Anadollit Qendror, Onur Balkan nga Skuadra Metropolitane e Çiklizmit Salcano Sakarya doli i pari, Nikolai Shumov nga Kombëtarja e Bjellorusisë doli i dyti dhe Ahmet Örken nga Skuadra Metropolitane e Çiklizmit Salcano Sakarya u rendit i treti. Ekipi i Çiklizmit Metropolitan Sakarya u bë gjithashtu ekipi më i mirë në fazën dyditore. Oğuzhan Tiryaki nga i njëjti ekip mori edhe çmimin Atleti më i Ri.

Ekipet e huaja të çiklizmit nga e gjithë bota vazhdojnë përgatitjet e tyre me shpejtësi të plotë në Kampin e Stërvitjes në Lartësi të Lartë në Erciyes për Grand Prix Erciyes më 20 shtator dhe garat Tour of Kayseri në 21-22 shtator.