Automjetet me shpejtësi të lartë dhe sistemin hekurudhor kombëtar duhet të prodhohen në TÜLOMSAŞ

automjetet e gypave dhe automjeteve të sistemit hekurudhor duhet të prodhohen në tulomsasta
automjetet e gypave dhe automjeteve të sistemit hekurudhor duhet të prodhohen në tulomsasta

Partia MIR në Eskişehir filloi një fushatë nënshkrimi të titulluar "Trenat Kombëtarë me automjete me shpejtësi të lartë dhe automjetet e sistemit hekurudhor duhet të prodhohen në TÜLOMSAŞ".

Duke folur në fushatën e nënshkrimit përpara TÜLOMSAŞ, Kryetari i Provincës, Mehmet Ektaş tha, ortak Përpjekja dhe qëllimi i përbashkët i të gjithë neve është të rritet niveli i mirëqenies së vendit tonë dhe qytetit tonë. Mënyra për të rritur nivelin e mirëqenies është t'i drejtohemi prodhimtarisë së mallrave me vlerë të shtuar të bazuar në teknologji të lartë sesa në fushat e investimeve me vlerë të ulët si ndërtimi dhe bujqësia. Kjo është ajo që duhet të bëjmë për krahinën tonë. Sidoqoftë, në renditjen e botuar të fundit "Qytetet e Livueshme", për fat të keq qyteti ynë ka rënë në kapacitetin e investimeve inci X për sa i përket 32.

Kjo nënkupton të ardhura më të ulëta në të ardhmen, më e ulët se mesatarja kombëtare dhe shifrat e papunësisë më të larta se mesatarja kombëtare në të ardhmen. Nga ana tjetër, ENTİL, HAPALKİ DÖKÜM dhe TARKON MAKİNE, i cili është një nga institucionet e rëndësishme industriale dhe të punësimit të qytetit tonë, hynë në fabrika të cilat u prekën negativisht nga mjedisi i krizës ekonomike të vendit tonë dhe erdhën në fazën e mbylljes për shkak të mos shohjes së mbështetjes së mjaftueshme. Punëtori ynë 500, i cili punon në këto fabrika, nuk ka qenë në gjendje të marrë rrogë për 4 muaj dhe nuk mund të marrë bukë në shtëpitë e tyre. Përveç këtyre fabrikave të mëdha, ne e dimë se shumë biznese të vogla kanë mbyllur dyert e tyre, do të zvogëlojnë ose mbyllin plotësisht punëtorët dhe disa nga markat tona të mëdha kanë ulur prodhimin. Fabrikat e TOPRAK Holding kanë mbetur të kalbet me vite. Pa zgjidhje efektive dhe të qëndrueshme për problemin e investimeve dhe punësimit, është e pashmangshme që qyteti ynë të përfshihet në listën e qyteteve të pamundura për të jetuar ”brenda një kohe të shkurtër. Fabrika, për të cilën po qëndrojmë përpara, është e specializuar në prodhimin e lokomotivave, vagonave dhe automjeteve të tjera hekurudhore që nga 1894, e cila u themelua si Cer Atolyeleri. Kjo organizatë kombëtare industriale, ku u ndërtua lokomotiva e parë turke me avull Karakurt në vitin 1961 dhe RVOLUTIMI i parë i Automjeteve Turke në të njëjtin vit, ka prodhuar qindra lokomotiva dhe mijëra makina mallrash të llojeve të ndryshme.

Aktualisht, në të gjithë vendin 1100 njohur për të punuar me furnizuesit e ndryshme industrinë TULOMSAS se vetëm mundësi për të marrë bukë për mijëra punëtorë në shtëpi në Eskisehir është dora bulmaktadır.dig, më e rëndësishme 500 industrial, informatikë Turqisë, sistemet inteligjente, të vendosura në inavosyo e Eskisehir Organizatës organizuar industrinë. Organizatat tona në zonën e organizuar industriale kanë ekonominë, teknologjinë, burimet njerëzore, përvojën dhe kulturën e biznesit që do të kontribuojnë dhe mbështesin TÜLOMSAŞ. Në këto kushte, është e qartë se TÜLOMSAŞ do të ndërtojë Trenin Kombëtar me Shpejtësi të Lartë dhe të gjitha automjetet e sistemit hekurudhor kur të jepet mundësia me inxhinierë dhe punëtorë, secili prej të cilëve është i specializuar në automjete hekurudhore. Kështu, specifikimi i tenderit të Trenit me shpejtësi të lartë 4.5 për koston e vlerësuar prej 94 miliardë dollarë të kërkuar nga TCDD u vendos gjithashtu nga 15 në normën e lokalitetit N ,. është anuluar pa tender. Nuk ka pasur ndonjë zhvillim pozitiv në rreth 05.04.2018 muaj nga anulimi i tenderit.

ESKİŞEHİR NEVOJNI PVR INVESTIMIN, PUNSIMIN, ESKİŞEHİRLEDN PUNED DHE PUNOWN

Ektaş thotë se Eskişehir meriton "investime hekurudhore gjatë grumbullimit, eksitimit dhe motivimit të tij." Ali Ağaoğlu meriton mbështetjen dhe stimujt e bëra për kompanitë e Ethem Sancak në Eskişehir. Nevojat dhe kërkesat e Eskişehir janë superiore ndaj politikës, të gjitha partitë politike, deputetët, organizatat krahinore, dhomat dhe sindikatat kanë detyra dhe përgjegjësi në këtë drejtim. Si familja më e mirë e Partisë, ne jemi të vetëdijshëm për këtë përgjegjësi. Në këtë kontekst, TÜLOMSAŞ shprehet si "aktor lokal" në specifikimet e blerjes së grupeve të trenave me shpejtësi të lartë 94 i cili do të ri-tenderohet brenda një kohe të shkurtër në përputhje me nevojat e TCDD Taş Tmacılık A.Ş. Ne jemi duke inicuar një fushatë peticioni për të ftuar vullnetin politik në detyrën me institucionet dhe organizatat e autorizuara në mënyrë që të marrin vendimet e nevojshme për prodhimin e seteve të trenave me shpejtësi të lartë dhe të gjitha automjetet e sistemit hekurudhor nga TÜLOMSAŞ. Fushata jonë e nënshkrimit do të vazhdojë sot midis 17.00-17.30 dhe TULOMSAŞ Road Gate dhe Cer Door, në stendat që do të vendosen rreth 12-13 në 14 / 2019 / 10.00. Ne besojmë se njerëzit tanë do të mbrojnë të ardhmen e TÜLOMSAŞ dhe Eskişehir, dhe i ftojmë ata të mbështesin fushatën me nënshkrimet e tyre. "

Kalendari aktual i tenderit në hekurudha

Për 07

Njoftimi i Prokurimit: Blerja e Fjetësve të Drurit

Nëntor 7 @ 14: 00 - 15: 00
organizatorët: TCDD
444 8 233
Për 07
Rreth Levent Elmastaş
RayHaber redaktor

1 Comment

  1. Prodhimi i HSC-ve në treg është më logjikja

Comments