Kampionati Botëror i Çiklizmit të Shurdhërve që të lë pa frymë!

Kampionati botëror i çiklizmit të shurdhërve mori frymë

Dita e dytë e Kampionatit të 14-të Botëror të Çiklizmit për të Shurdhër, i cili u organizua për herë të parë në Turqi, nën koordinimin e Zyrës së Guvernatorit të Gaziantepit, në bashkëpunim me Departamentin e Shërbimeve për Rininë dhe Sportin e Bashkisë Metropolitane të Gaziantepit dhe Federatën Turke të Sporteve të Shurdhërve, u dëshmua në gara të vështira.

Në garën kohore individuale të lë pa frymë, në kategorinë 25 km për femra, u renditën Yelisaveta Topchaniuk nga Ukraina, Aleksandra Ruslanovna Evdokimova nga Rusia dhe Victoria Vyacheslavovna Shiryavskova. Në 35 km për meshkuj medalje fituan Dmitry Andreevich Rozanov nga Rusia, Ivan Vladimirovich Makarov nga i njëjti vend dhe Pavel Arciszewski nga Polonia.

Duke mbledhur gjithë vëmendjen me organizatat ndërkombëtare të denja për identitetin e tij “Qyteti Miq Sportiv”, qyteti i Gazit do të presë një vorbull emocionesh deri të shtunën, më 29 nëntor 02, me Kampionatin Botëror të Çiklizmit për të Shurdhër, i cili ka nisur më 2019 Tetor, Ditën e Republikës. Në kampionat, 50 atletë me dëmtim të dëgjimit nga SHBA, Brazili, Republika Çeke (ÇEKIA), Greqia, Holanda, Hungaria, Polonia, Rusia, Sllovakia, Zambia dhe Ukraina do të djersiten për të fituar medalje në pista sfiduese.

Në ditën e dytë të kampionatit, kronologjitë individuale në kategorinë e femrave dhe meshkujve shtuan adrenalinën dhe emocionuan publikun. U vlerësua lufta e sportistëve, të cilët hynë në një garë të pamëshirshme në pistat 25 dhe 35 kilometra.

56022 sportiste garuan në pistën 25 kilometra, e cila u ngrit në itinerarin e rrugës së Kilisit përballë kopshtit zoologjik të Gaziantepit, duke nisur nga rruga nr.12, në drejtim të Burç Yolu. Brazilianja Livia De Assis Trivizol u skualifikua nga gara. Medaljen e artë në këtë garë e fitoi Yelisaveta Topchaniuk nga Ukraina. Topchaniuk u pasua nga Aleksandra Ruslanovna Evdokimova dhe Victoria Vyacheslavovna Shiryavskova nga Rusia.

Dmitry Andreevich Rozanov nga Rusia doli i pari midis 35 konkurrentëve meshkuj që garuan në kursin 14 kilometra, Rozanov u pasua nga bashkatdhetari i tij Ivan Vladimirovich Makarov dhe polaki Pavel Arciszewski doli i treti në garë.

Në fund të ditës, Rusia u rendit e para me 1 orë 34 minuta 26 sekonda, Polonia ishte e dyta me 1 orë 44 minuta e 21 sekonda dhe Turqia ishte e treta me 1 orë 50 minuta e 8 sekonda.