Përfundon Kampionati Botëror i Çiklizmit të Shurdhërve

Ka përfunduar Kampionati Botëror i Çiklizmit të Shurdhërve

Kampionati Botëror i Çiklizmit për të Shurdhër, i organizuar nën koordinimin e Guvernatorit të Gaziantepit dhe në bashkëpunim me Departamentin e Shërbimeve të Rinisë dhe Sporteve të Bashkisë Metropolitane të Gaziantepit dhe Federatën Turke të Sporteve të Shurdhërve, u përfundua me gara me pikë 36 dhe 72 kilometra.

Në garën 36 kilometra për femra, Viktorovna Alisa Bondareva nga Rusia doli e para, Yelisaveta Topchaniuk nga Ukraina u rendit e dyta dhe Aleksandra Ruslanovna Evdokimova nga Rusia u rendit e treta. Në garën e 72 kilometrave për meshkuj, Dmitry Andreevich Rozanov nga Rusia doli i pari, Ivan Vladimirovich Makarov doli i dyti dhe Evgeny Mikhailovich Prokhorov u rendit i treti.

FRYMËRIME MBAJNË NË DITËN E FUNDIT TË KAMPIONATIT

Qyteti i Gazit, i cili shquhet me identitetin e tij "Qyteti Miq Sporti" nën drejtimin e Kryetares së Bashkisë Metropolitane Fatma Şahin, dëshmoi gara të nivelit të lartë me Kampionatin e 28-të Botëror të Çiklizmit të Shurdhërve, i cili u organizua për herë të parë në Turqi midis 02 dhe 2019 tetorit. Nëntor 14. Në garat e ashpra, atletët pedalonin për të fituar medalje. Në ditën e fundit të kampionatit, gara e pikëve në kategorinë e femrave dhe meshkujve siguroi momente emocionuese për publikun. Në garën në pistën 36 dhe 72 kilometra; Tek femrat, Viktorovna Alisa Bondareva nga Rusia u pasua nga Yelisaveta Topchaniuk nga Ukraina dhe Aleksandra Ruslanovna Evdokimova nga Rusia. Në kategorinë e meshkujve, Dmitry Andreevich Rozanov nga Rusia doli i pari, Ivan Vladimirovich Makarov u rendit i dyti dhe Evgeny Mikhailovich Prokhorov u rendit i treti.

EFILOĞLU: Kampionati është një fitore e madhe për GAZİANTEP-in tonë

Duke vlerësuar kampionatin, shefi i Departamentit të Shërbimeve Rinore dhe Sportive Zekeriya Efiloğlu kujtoi se në Kampionatin e 14-të Botëror të Çiklizmit të Shurdhërve morën pjesë 12 atletë nga 50 vende dhe tha: “Kampionati u mbajt për herë të parë në Gaziantep të Turqisë. Ne jemi të nderuar që në Gaziantep po mbahet një kampionat i nivelit botëror, është një fitim i madh për Gaziantepin tonë. Sportistët që erdhën garuan shumë mirë për 5 ditë. Këto gara sollën momente emocionuese dhe shtuan adrenalinën. Si sportistët ashtu edhe Federata jonë e Çiklizmit u shprehën të kënaqur me organizimin dhe falënderuan kryetaren e Bashkisë Metropolitane të Gaziantepit, Fatma Şahin, e cila drejtoi këtë organizim. Ne do të vazhdojmë punën tonë bazuar në kuptimin e kryebashkiakut Şahin për Gaziantepin si një 'qytet miqësor ndaj sportit'. Garuesit që erdhën në qytet u bëmë një turne në qytet, i prezantuam qytetin tonë dhe i kthyem në vendet e tyre me shumë kënaqësi. “Dëshiroj të falënderoj kryetaren Fatma Şahin, e cila mirëpret dhe mbështet çdo projekt që duam të realizohet”, tha ai.

YİĞİT: KEMI ARRITUAR QËLLIMIN TONË SI EKIP

Hakan Yiğit, anëtar i Bordit Drejtues të Federatës së Çiklizmit dhe Drejtor Teknik i Ekipit Kombëtar të Çiklizmit të Shurdhërve, tha se Kampionati Botëror i Çiklizmit të Shurdhërve ishte planifikuar më parë të mbahej në Rusi, por pasi Rusia hoqi dorë nga organizimi, u vendos që të mbajë organizatën në Turqi.

Duke thënë se ata u përgatitën për turneun në një kohë shumë të shkurtër, Yiğit tha: “Sportistët tanë janë të papërvojë ndaj konkurrentëve të tjerë. Filluam me Olimpiadën e mbajtur në Samsun në 2017 dhe krijuam ekipin tonë. Kjo është arsyeja pse ne jemi pak prapa për sa i përket përvojës. Kur shikojmë sportistët e huaj që vijnë këtu, veçanërisht rusët, janë njerëz që kanë qenë të interesuar për këtë sport që në fëmijëri. Pavarësisht kësaj, sportistët tanë po garojnë kokë më kokë, renditja është shumë afër, por me kalimin e kohës kjo hendek do të mbyllet. Edhe pse kemi vetëm 2 vite përvojë, diplomat që kemi marrë janë shumë të mira. Synimi ynë është të kemi fjalën duke fituar përvojë si konkurrentët tanë të tjerë. Besoj se mund ta arrijnë këtë nëse nuk ka pushim. Si ekip, ne dolëm të dytët në garën e 100 kilometrave për meshkuj. Taktikat tona u përshtatën në përputhje me rrethanat. Përballja individualisht me kundërshtarët ishte shumë e vështirë, por ishte një luftë kokë më kokë. “Si ekip, ia arritëm qëllimit dhe u ngjitëm në podium”.