Me ardhjen e YHT, numri i turistëve në Sivas do të rritet në 3

Me ardhjen e kaq, numri i turistëve në Sivas do të vuajë
Me ardhjen e kaq, numri i turistëve në Sivas do të vuajë

Me ardhjen e YHT, numri i turistëve në Sivas do të rritet në 3; Vizitat dhe hetimet nga një ditë para Kryetarit të Asamblesë së Madhe Kombëtare të Sivas. Dr. Mustafa Şentop përmendi kontributet e Trenit me Shpejtësi të Lartë të Sivas i cili do të funksionojë së shpejti. Şentop, YHT'nin ardhja e numrit të turistëve në Sivas do të arrijë 3'e tha.

Kreu i Asamblesë së Madhe Kombëtare të Turqisë Dr. Mustafa Sentop, Sivas për të bërë vizita të ndryshme dhe Universiteti Republikan 2019-2020 Ceremonia e hapjes së vitit akademik për të marrë pjesë në një ditë më parë bëri deklarata të rëndësishme në Sivas. Şentop, i cili bëri vizitën e parë në programin e Guvernatorit në programin Sivas, vizitoi Komunën e Sivas pas vizitës në Guvernatorin Hilmi Bilgin'den mori informacione për punën. Duke folur në programin e hapjes së Universitetit Sivas Cumhuriyet 2019-2020 Viti Akademik, Şentop, Kryetari i Asamblesë së Madhe Kombëtare Turke Dr. Mustafa Sentop, YHT, Sivas do të rrisë numrin e turistëve 3 herë, shtoi ai. Şentop, to ’për të shkuar në një vend për të qëndruar dhe lehtë të theksohet se Presidenti Sentop,’ ’East Express, i cili ka tërhequr një interes të madh vitet e fundit, shpresojmë se qyteti ynë do të vijë me tren me shpejtësi të lartë vitin e ardhshëm. Do të jetë koha midis orës Ankara dhe Sivas 2. Stambolli, Konya do të jetë më lehtë të vijë. Kështu, unë mendoj se 600 i organizuar nga Sivas vitin e kaluar do të presë të paktën tre herë në një mijë turistë. Kul

Kombi mysliman turk 11. shekulli, megjithëse medresetë e para krijuan 17. Şentop tha se pas shekullit të 20 qytetërimi humbi epërsinë e tij, "Ne jemi anëtarë të një kombi që themeloi Nizamiye Madrasas në shekullin 11. Viti i hapjes së medresesë së parë është 1067. Medresetë e hapura në qytetet tona si Erzurum, Sivas, Kayseri, Konya gjatë periudhës së Shtetit Seljuk Anadoll, morën Nizamiye Madrasas si model. Në fakt, dy prej tyre janë Buruciye Madrasah dhe Gök Madrasah të cilat janë vepra të shekullit 13. Me fjalë të tjera, ndërsa ata që përpiqeshin të na shesin civilizimin po jetonin në epokat e tyre të errëta, ne hapëm medrese ku mësoheshin matematikë, logjikë, astronomi dhe filozofi. Fatkeqësisht, zhvillimi i civilizimeve nuk është vertikal. Drita e epokës sonë të artë, e cila filloi në shekullin 10, filloi të zbehet pas disa shekujsh. Qytetërimi ynë, i cili u pasua dhe u imitua për qindra vjet, filloi të bie për shkak të pushtimit Mongol, ndryshimit të rrugëve tregtare, paqëndrueshmërisë politike, konflikteve sektare dhe ngatërresave fetare. Që nga shekulli 17, civilizimi ynë ka humbur dorën e sipërme. Ne filluam të imitonim ata që na ndiqnin. "

Jam krenar i Sivas

Sipas të dhënave nga Instituti i Statistikave të Turqisë në vendin tonë është më shumë se 30 mijë biblioteka shprehur Kryetari i Asamblesë së Madhe Kombëtare të Turqisë Dr. Mustafa Sentop, "Biblioteka Kombëtare 1, biblioteka universitare 598, mijëra biblioteka publike 162 halki. Të tjerët janë biblioteka shkollore. Sivas është një qytet me rëndësi historike dhe kulturore që duhet të shpjegohet me libra të mjaftueshëm për të mbushur të paktën një nga këto biblioteka. Sepse Sivas është një dëshmitar i ngushtë i vitit tonë 1000 në Anadoll, përveç kohërave antike. Selxhuk, osmane dhe drejtimi jepua të periudhës së Republikës së Turqisë. Nëse ne kemi një shtet të lirë dhe të pavarur sot, Yigidos kanë të drejta të mëdha. Ne duhet ta dorëzojmë këtë të drejtë. Sepse të tre kontinentet, shtatë paraardhësit që sunduan shtatë dete përballë fitores së një grusht njerëzish që nuk kanë vetëbesim në buallet dhe ofertat e patronazhit për të hedhur pavarësinë e plotë të heronjve, vazhduan rrugën e tyre drejt synimit të pavarësisë. 108 priti stafin e luftës sonë kombëtare dhe hapi rrugën për pavarësinë tonë. Në vitet kur kombi ynë u testua me zjarr, Gazi Mustafa Kemal arriti krenarinë e shoqërimit me Atatürk dhe miqtë e tij. Ndërkohë, jo vetëm me vendndodhjen e saj gjeografike, por edhe me vlerat tona historike dhe kulturore ka treguar se vendi ynë është sigurim. Prandaj, unë jam krenar për Sivas, uroj vëllezërit Sivas, "tha ai.

Sivas, një qytet i gjithanshëm

Sivas është një qytet me karakteristika që tërheqin vëmendjen e të gjithëve që tregon se Parlamenti Dërgoi Şentop, "Të gjithë mund të shohin nga kudo ku shikojnë. Sivas, sidomos ata që bëjnë shërbimin ushtarak këtu është një qytet që ata nuk e harrojnë të ftohtit. Edhe në të ftohtë, 'Fillimisht unë jam nga Erzurum, por jetoj në Sivas' është një qytet që ai tha. Edhe pse është i ftohtë, Sivas ka karakteristikat e sintetizimit të pjesëve lindore dhe perëndimore të Anadollit. Qindra poetë, shkrimtarë dhe artistë si Pir Sulltan Abdal, Asik Veysel, Kul Himmet, Sefil Selimî, Muzaffer Sarısözen u rritën në këto troje sepse bazohej në një kulturë antike. Deri në shekullin 16, ajo ishte një nga qendrat më të rëndësishme të Rrugës së Mëndafshit historik. Sot ajo ka të njëjtën vlerë. 28 është provinca e dytë më e madhe e Turqisë pas Konya me madhësinë e saj gjeografike prej mijëra 500 km². Dëshmitarët më të rëndësishëm të vendit tonë në historinë e civilizimit janë Gök Madrasah, Buruciye Madrasah, Xhamia Ulu dhe Behram Paşa Han. Shtëpia e Madhe e Xhamisë dhe Shërimit në Divrigi, e cila u përfshi në listën e trashëgimisë botërore të UNESCO-s në 1985, është një dokument i rëndësishëm që tregon nivelin tonë të civilizimit. Nga 700 në Anadoll, kombi turk, i cili ka ndërtuar një shtëpi në Anadoll, pyetur për nivelin e qytetërimit të ndërtuar në Sivas, ju rekomandoj të vizitoni. "

Rishikimi historik i Gökmedrese

Në kontekstin e kontakteve të krahinës së Sivasit, Gök Medrese, punimet e restaurimit të të cilit ishin përfunduar, vizitoi edhe Guvernatorin Salih Ayhan dhe uroi ata që mbështetën restaurimin e monumentit historik i cili do të shërbejë si Muzeu i Fondacioneve. (Sivasit tanë)

Kërkimi i lajmeve hekurudhore

Bëhu i pari që komenton

Comments