Filloi Aplikimi i Tabelës Portokalli për Transportin Hekurudhor të Pakontrolluar

Filloi aplikimi i tabelës portokalli për transport pa pengesa
Filloi aplikimi i tabelës portokalli për transport pa pengesa

Filloi Zbatimi i Tabelës Portokalli për Transportin Hekurudhor të Pakobertuar; Adil Karaismailoğlu, Zëvendës Ministër i Transportit dhe Infrastrukturës: ken Kur zhvillojmë shërbime të aksesit me reagime, ne dëshirojmë që këto praktika të shihen si të drejta dhe shërbime, jo ndihmë. "

Kryer nën kujdesin e Transportit dhe Ministria Infrastrukturës me qasje të papenguar objektive "Projektin aksesin e shërbimeve të transportit të udhëtarëve në Turqi", të 2 në transportin hekurudhor dhjetor 2019 "Orange tavolinë" pika shërbimi janë dhënë në një ceremoni të mbajtur në Ankara Stacionit të Trenit.

Në këtë ceremoni morën pjesë Zëvendës Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Adil Karaismailoğlu, Menaxheri i Përgjithshëm i TCDD Ali İhsan Uygun, Menaxheri i Përgjithshëm i Transportit Kamuran Yazici, Familja, Ministria e Punës dhe Shërbimeve Sociale, përfaqësues të organizatave joqeveritare, hekurudha, qytetarë.

Zëvendësministri Karaismailoğlu në fjalimin e tij në ceremoni, qytetarët me aftësi të kufizuara do të kalojë në aplikimin e parë në Turqi "Portokalli tabelën" kërkuar nga aplikimi, jo mirënjohje, duke arritur me shërbime profesionale prezantimit që janë të drejtë se do të ishte e mundur.

"Zbatimi i Portokallisë filloi në stacionin 13 dhe stacionin me qëndrimin YHT"

Karaismailoğlu nënvizoi se shërbimi do të jetë në dispozicion në pikën 13 në stacionet e trenave me shpejtësi të lartë dhe stacionet e trenave në fazën e parë dhe se shërbimi që do të ofrohet me personelin 53 do të shtrihet në stacionet e tjera kryesore gjatë periudhës së ardhshme.

Karaismailoğlu, pika e shërbimit të Portokalli "e qytetarëve që duan të përfitojnë nga këto kërkesa të shërbimit, përmes internetit, agjencive ose qendrës së thirrjeve do t'ju tregojnë kur blini bileta që përshkruajnë Karaismailoğlu, tha:

"Kur të mbërrijë data e udhëtimit, qytetari ynë do të shtypë dhe të presë butonin e pikës së shërbimit në hyrje të stacionit nga i cili stacion ose stacioni i konviktit ai do të fillojë, dhe ai do të shkojë në mikun tonë të detyrës në të njëjtën kohë. Atëherë oficeri do të vijë dhe do të udhëtojë në vendin do të shoqërojë qytetarët tanë. Në stacionin ku do të ulen udhëtarët tanë, Tabela Portokalli Masa ”do të takojë oficerin e shërbimit dhe do të shoqërojë pasagjerët tanë në dalje të stacionit. Qytetari ynë me aftësi të kufizuara do të marrë shërbimin nga duart e sigurt dhe kompetent që nga momenti kur stacioni të arrijë në hyrjen e parë të derës së daljes në stacionin ku do të ulet ”.

Karaismailoğlu gjithashtu deklaroi se ata do të ishin ndjekës për përmirësimin e shërbimit të ofruar për qytetarët me aftësi të kufizuara dhe tha, Unë do të doja t'ju kujtoja se ne do të punojmë për më mirë me reagimet. Sepse ne e shohim çështjen si një shërbim, jo ​​si ndihmë

Duke thënë se ata veprojnë për transportin e arritshëm për të gjithë ", Karaismailoğlu deklaroi se ky shërbim, i cili do t'u ofrohet qytetarëve me aftësi të kufizuara në radhë të parë, do të përfshijë gjithashtu pasagjerë me lëvizshmëri të kufizuar në të ardhmen.

"Në një shoqëri ku qytetarët me aftësi të kufizuara janë të lumtur, të gjithë janë të lumtur"

Karaismailoğlu theksoi se të gjithë do të jenë të lumtur në shoqërinë ku qytetarët me aftësi të kufizuara janë të lumtur dhe tha, meqenëse vetëdija është e lartë në një shoqëri të tillë, vetëdija e empatisë është zhvilluar. Inteligjenca sociale është në nivelin më të lartë, me një perspektivë gjithëpërfshirëse sesa diskriminuese. Ne ecte nëpër ndjekjen e projektit më të Turqisë plotë aksesit të këtij fakti. "Gjetur Vlerësimi.

Menaxheri i Përgjithshëm i TCDD Ali sanhsan Uygun tha se ngjarja e mbajtur në kuadër të N 3 Dhjetor Dita Botërore e Personave me Aftësi të Kufizuara olduğun ishte një mundësi për të krijuar sinergji dhe vetëdije në mënyrë që të prodhojnë zgjidhje të reja për problemet e personave me aftësi të kufizuara.

Uygun, tha: Pasagjerët me aftësi të kufizuara para dhe pas udhëtimit për të marrë ndihmë në ndihmë të aplikacionit të Orange Table ", në radhë të parë ku qëndrojnë YHT në Ankara, Eryaman, Polatli, Eskisehir, Bilecik, Bozuyuk, Arifiye, Izmit, Gebze, Pendik, Sogutlucesme, etj. Halkalı dhe Konya, stacioni do të shërbejë. Tabela Portokalli, e cila u vu në shërbim me personelin 53 në bashkëpunim me TCDD Taşımacılık AŞ, do të zgjerohet në vitet e ardhshme. "

Bennur Karaburun, Këshilltar në Ministrinë e Familjes, Punës dhe Shërbimeve Sociale, tha: "Everydo vit, Ministria jonë e Transportit dhe Infrastrukturës paraqet dhurata shumë të këndshme për personat me aftësi të kufizuara në 3 Dhjetor Ditën Botërore të Personave me Aftësi të Kufizuara. Tabela portokalli ishte gjithashtu një dhuratë e këndshme. Faleminderit. "

"Mundësia e arritjes është një çështje kryesore."

Konventa Turqia Shoqata Disabled Kryetari Turhan Icli e Kombeve të Bashkuara mbi të Drejtat e aftësi të kufizuara "në vitet e fundit në Turqi në kuadër të ligjit për pushim aftësisë së kufizuar janë shumë të bukur dhe kështu shprehën rritur ndërgjegjësimin.

Mundësia e arritjes është një çështje kryesore. Të drejtat e tjera nuk mund të ushtrohen pa u arritur kjo. "

Turqia Shoqata Disabled President Chalabi është gjithashtu se e drejta e personave me aftësi të kufizuara si çdokujt të drejtën për të udhëtuar, në mënyrë që njerëzit me aftësi të kufizuara të marrin pjesë në jetën e komunitetit, tha ai.

Pas bisedimeve, nisi aplikacioni Shërbimi Pika e Tabelës Portokalli.

Kërkimi i lajmeve hekurudhore

Bëhu i pari që komenton

Comments