U mbajt Takimi i Parë i Asamblesë së BTSO 2020

U mbajt mbledhja e parë e asamblesë së vitit btso
U mbajt mbledhja e parë e asamblesë së vitit btso

Shtë mbajtur mbledhja e parë e asamblesë së Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Bursa në vitin 2020. Kryetari i BTSO, rahimbrahim Burkay deklaroi se TEKNOSAB, e cila është simboli i revolucionit të ri industrial, ka përparuar me shpejtësi në 4 vjet, dhe tha: "Do të fillojmë ndërtimin e fabrikës në vitin 20 në TEKNOSAB, zona e parë e organizuar industriale e krijuar në Bursa në 2020 vitet e fundit".


Takimi i Asamblesë së Janarit BTSO u mbajt në ndërtesën e Shërbimit të Dhomës. Kryetari i Bashkisë Burkay, i cili tha se ata po zhvillonin fushata ndihme për tërmetin në Malatya dhe Elazig si bota e biznesit të Bursa, falënderoi kompanitë që mbështetën fushatën për ndjeshmërinë e tyre.

"Fitimi ynë më i madh është fuqia jonë në tregtinë e jashtme"

Duke thënë se një vit në të cilin politikat e proteksionizmit u rritën me shpejtësi në një shkallë globale, Presidenti Burkay tha se Bursa ruan performancën e saj ekonomike megjithë të gjitha vështirësitë.

Duke shprehur se përparësia më e madhe e Bursës është fuqia e saj e tregtisë së jashtme, Presidenti Burkay tha, "Bursa siguron 44% të fuqisë së saj në ekonomi nga tregtia e jashtme. Bursa, e cila realizoi 15.8 miliardë dollarë eksport vitin e kaluar, është një qytet me 7 miliardë dollarë të tepërt të tregtisë së jashtme. Qyteti ynë ka arritur të rrisë eksportet e tij, megjithëse 1-2 pikë, në një periudhë kur tregtia e jashtme në botë është ngushtuar. Agjensia jonë e Panairit Global, UR-GE dhe organizatat e delegacionit blerës, të cilat drejtohen nga Dhoma jonë, gjithashtu kontribuojnë ndjeshëm në aktivitetet e tregtisë së jashtme të kompanive tona. "

"VETLYM OSB TEKNOSAB N 20 XNUMX VJET E PASUR"

Duke vënë në dukje se 25 miliardë dollarë investime, 150 mijë vende pune dhe 40 miliardë dollarë eksport janë synuar me TEKNOSAB, simbolin e revolucionit të ri industrial, Presidenti Burkay nënvizoi se punimet në TEKNOSAB kanë përparuar me shpejtësi për 4 vjet. Saidbrahim Burkay tha, “TEKNOSAB fitoi personalitet juridik në vitin 2016. Alokimet janë bërë në vitin 2017 dhe infrastruktura e tij është përfunduar me 2019-60 përqind në fund të vitit 65. Shpresojmë, që synojmë të fillojmë ndërtimin e fabrikës në vitin 2020. TEKNOSAB është zona e parë industriale e organizuar e krijuar në Bursa në 20 vitet e fundit. Ky projekt do të kontribuojë ndjeshëm në lëvizjen e prodhimit të teknologjisë së përparuar të qytetit tonë. "

"TRANSFORMIMI Turqisë Automobile Industry vullnetin e përshpejtuar"

duke treguar Turqisë Presidenti Burkaj në makinën e të folurit do të kontribuojë në transformimin e kompanive të industrisë së automobilave vazhdoi të prodhuar në Bursa, ai tha: "Bursa, ka një prapavijë të fortë në automobilave dhe industriale. Kjo përvojë e bëri Bursën qendrën e projektit vendas dhe kombëtar të makinave. Ne jemi duke ndërmarrë hapa për të realizuar një infrastrukturë industriale që është më e prirur për teknologji autonome dhe robotike, veçanërisht në Bursa, me qendra të përsosmërisë nën çatinë e BUTEKOM. Makinat vendase dhe ato nacionale do t’i shtojnë vlerë qytetit tonë. Suksesi Panini i këtij projekti, por edhe i kompanisë sonë në Bursa, Turqi, e cila ka industrinë më të fuqishme converter do të luajë një rol në kalimin në teknologjitë e reja në sektorin e automobilave. Shumë prej kompanive tona kanë filluar diskutimet për disa produkte të reja teknologjike të objektit, të cilat tani do të fillojnë prodhimin në Gemlik. Unë besoj se ky hap është shumë i rëndësishëm për të ardhmen e Bursës dhe industrisë sonë. "Kërkimi i lajmeve hekurudhore

Bëhu i pari që komenton

Comments