Përcaktohet vendndodhja e Stacionit të Trenit me Shpejtësi të Lartë Samsun

stacioni i trenit me shpejtësi të lartë samsun është i vendosur
stacioni i trenit me shpejtësi të lartë samsun është i vendosur

Kryetari i Provincës i AK Partisë Samsun Ersan Aksu dha informacione se kur do të hapet Linja e Shpejtësisë së Lartë Samsun-Ankara. Aksu tha se do të kalojë 2 orë me Tren me Shpejtësi të Lartë midis Samsunit dhe Ankarasë.

Presidenti i Provincës i AK Partisë Samsun Ersan Aksu tha se modernizimi 400-km i linjës hekurudhore Samsun-Sivas që lidh Portin Samsun me Rajonin Qendror të Anadollit ka përfunduar, disqet e provave vazhdojnë dhe do të hapen brenda këtij viti.

Duke vënë në dukje se e gjithë linja hekurudhore Samsun-Sivas, ndërtimi i së cilës filloi në vitin 1926 dhe u vu në përdorim në vitin 1932, u modernizua për herë të parë, Presidenti Aksu tha: “Hekurudhat e vjetra ishin shumë larg teknologjisë së sotme, si dhe krijuan një pamje të pafavorshme në qendrat e qytetit. Me projektin e përgatitur, afro 88 kilometra linja hekurudhore me një histori 400 vjeçare kanë arritur një infrastrukturë të përshtatshme për teknologjinë e sotme me sinjalizim në standardet e BE-së, si teknologji hekurudhore, ashtu edhe modernizime të tjera. Të gjitha urat, tunelet dhe infrastruktura në këtë rrugë linjë janë modernizuar plotësisht. Disa nga 41 stacionet dhe ndalesat, 39 tunele, 8 galeritë e ortekëve, 41 ura, 78 prej të cilave janë historike, 1054 kthesat, 3 nënkalime dhe 2 mbikalime janë restauruar, disa janë rinovuar plotësisht. Linja hekurudhore është modernizuar duke shpenzuar 400 milion Euro ”.

Transporti do të hapet këtë vit

Duke deklaruar se punimet e modernizimit ishin filluar në vitin 2015 dhe planifikuar të përfundonin në 32 muaj, Aksu tha, "Rinovimi i linjës ishte planifikuar në 10 vitet e fundit. Projekti u përgatit, u tenderua dhe punimet filluan në vitin 2015. Sidoqoftë, ka pasur një vonesë për shkak të përmbytjeve të paparashikueshme, rrëshqitjeve të dheut dhe katastrofave. Linja hekurudhore, e cila është aktualisht nën prova, do të jetë në dispozicion së shpejti. "

Transporti i Transportit dhe Transportit

Linja Samsun-Sivas e Presidentit Aksu theksoi se modernizimin periudha AK Party zhvillohet "Samsun aktualisht është rruga, e ajrit, në Detin e Zi me posedimin e pronës brenda vetëm detar dhe hekurudhor të transportit, është një nga qytetet e pakta në Turqi. Ne duhet të deklarojmë se qyteti ynë është shumë me fat me këtë karakteristikë. Kjo linjë do të vazhdojë të luajë një rol të rëndësishëm si në transportin e mallrave ashtu edhe në udhëtarët. Shtë jashtëzakonisht e rëndësishme për sa i përket sigurimit të vlerës së shtuar për qytetin tonë. Samsun, një qytet port, është një bazë logjistike. Linja hekurudhore e rinovuar do të japë një kontribut të rëndësishëm për Samsun, veçanërisht në fushat e transportit, tregtisë dhe punësimit. "

TRANSPORTI, TREGTI, PTRMBAJTJA E PUNSIMIT

Duke deklaruar se Porti Samsun ka një rëndësi të madhe për sa i përket tregtisë, kryetari Ersan Aksu tha, "Samsun është një qytet me potencial të lartë për çdo aspekt. Shtë ndër qytetet logjistike në vendin tonë me shumë karakteristika. Rihapja e hekurudhës është e rëndësishme si për sa i përket transportit tregtar ashtu edhe për udhëtimet e qytetarëve tanë. Qytetarët tanë do ta bëjnë udhëtimin e tyre më të rehatshëm. Ne kemi konkurruar gjithmonë me vetveten në rrugën e shërbimit të kombit tonë. Linja hekurudhore që u rinovua dhe që do të hapet për transport përsëri këtë vit do të jetë e dobishme për vendin dhe kombin tonë ".

PROJEKTI I FUNDIT

Duke iu referuar veprave të Linjës së Shpejtësisë së Lartë Samsun-Ankara, Presidenti Aksu tha: “Presidenti dhe Presidenti ynë. Po punohet për të përfunduar projektin e trenit me shpejtësi të lartë, i cili u dha nga ungjilli i Rexhep Tajip Erdogan. Vendndodhja e stacionit të trenit me shpejtësi të lartë në Samsun është në Canik. Vendndodhja e saj u përcaktua. Kur të përfundojë projekti, do të jetë e mundur të shkoni nga Samsun në Ankara në 2 orë. Ky projekt do të ketë gjithashtu kontribute të rëndësishme për qytetin tonë. "
Kërkimi i lajmeve hekurudhore

Bëhu i pari që komenton

Comments