Festivali Dimëror i Uludağ Konkursi i sajë prej kartoni fitoi

Fituesit e konkursit të vajzave të kartonit të mbajtur në kuadër të Festivalit Dimëror të Uludağ, organizuar për herë të katërt këtë vit nga Bashkia Metropolitane e Bursës, u shpërblyen me ar. Çmimet iu dorëzuan fituesve të vendit të parë, të dytë dhe të tretë në 2 grupe të ndryshme nga Ahmet Bayhan, Shef i Departamentit të Shtypit dhe Marrëdhënieve me Publikun e Bashkisë Metropolitane.

Konkursi, i cili tërhoqi shumë interes nga pjesëmarrësit e ditës së dytë të Festivalit të Dimrit në Uludağ dhe në të cilin konkurruan 36 persona, u zhvillua në Sheshin e Stacionit të Teleferikut Kurbağakaya në Zonën e Dytë të Zhvillimit. Ceremonia e ndarjes së çmimeve të aktivitetit u mbajt në të njëjtën zonë. Veprimtaria, e organizuar nën koordinimin e Bashkisë Metropolitane dhe Shoqatës së Promovimit të Turizmit në Bursa, ishte planifikuar në kategoritë "Dizajni më i mirë" dhe "Koha më e mirë". Në kategorinë “Dizajni më i mirë” vendin e parë e ka Enes Balta me 2 pikë, vendi i dytë Hüma Yılmaz me 85 pikë dhe vendi i tretë Muratcan Turan me 80 pikë. Në kategorinë "Koha më e mirë", Hüma Yılmaz doli e para me 75 metra, Ömer Eymen u rendit i dyti me 64 metra dhe Abdullah Coşar u rendit i treti me 55 metra. Ari i plotë iu dha fituesve të vendit të parë në garë, gjysma e arit iu dha vendit të dytë dhe çerek ari fituesit të vendit të tretë.

Kreu i Departamentit të Shtypit dhe Marrëdhënieve me Publikun e Bashkisë Metropolitane Ahmet Bayhan, në deklaratën e tij në ceremoninë e ndarjes së çmimeve, kujtoi se prej 2 vitesh organizojnë konkursin e sajë prej kartoni dhe u shpreh se po kërkojnë ta zhvillojnë më tej eventin në vitet e ardhshme. Duke thënë se organizime të ngjashme janë mbajtur në Rusi dhe vendet skandinave dhe se në konkursin në Bursa janë shfaqur dizajne të ndryshme dhe të jashtëzakonshme, Bayhan falënderoi ata që kontribuan në realizimin e ngjarjes.

Kjo shfaqje rrëshqitëse kërkon JavaScript.