Presidenti i MTB demzdemir: 'Projekti i Portit të kontejnerëve i përket Mersin'

presidenti mtb ozdemir i përket myrtle projekteve të portit të kontejnerëve
presidenti mtb ozdemir i përket myrtle projekteve të portit të kontejnerëve

Presidenti i Shkëmbimit të Mallrave në Mersin, Abdullah demzdemir deklaroi se projekti, i quajtur më parë 'Porti i kontejnerëve Mersin', ishte përfshirë në Programin Vjetor Presidencial si 'përcaktimi i vendndodhjes që do të bëhej në rajonin e Mesdheut Lindor'.


Ekzistojnë disa projekte që drejtpërdrejt ose indirekt shqetësojnë Mersin në Programin Vjetor Presidencial për vitin 2020. Këto përfshijnë:

Masa 335.3. Linja hekurudhore Konya-Karaman-Niğde-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep do të përfundojë dhe do të lehtësohet qasja në sektorët e industrisë prodhuese në portet Adana, Mersin dhe İskenderun.

Veprimi: Adana-Mersin Ndërtimi i Linjës 3 dhe 4 dhe Rehabilitimi i Linjës 1 dhe 2, Projekti i Lidhjes Aeroporti Çukurova do të fillojë ndërtimin.

Masa 336.2. Një port kryesor i ngarkesave i përqendruar në tranzit do të ndërtohet në rajonin e Mesdheut Lindor, i cili do të jetë porta hyrëse e gjeografisë së Lindjes së Mesme dhe Azisë Qendrore.

Veprimi: Përcaktimi i vendndodhjes do të bëhet në rajonin e Mesdheut Lindor dhe studimet-projekt studimi do të përfundojnë.

Masa 338.2. Aeroporti i Çukurova do të përfundojë dhe lidhja e tij me rrjetin kryesor hekurudhor do të sigurohet.

Aksioni: 65 për qind niveli i realizimit fizik do të arrihet në punimet në vazhdim të infrastrukturës së Aeroportit Çukurova. Objektet e superstrukturës do të tenderohen brenda objektit të PPP.

Masa 339.3. Rruga e Lidhjes me Aeroportin Rajonal të Çukurova do të përfundojë.

Aksioni: Rruga e lidhjes me Aeroportin Rajonal Çukurova do të përfundojë.

Masa 339.5. Erdemli-Silifke-Taşucu-13, e cila siguron lidhjen e rajonit të Mesdheut Lindor me rajonin e Mesdheut Perëndimor. Rruga Rajonale e Kufirit Shtetëror dhe Alanya-Gazipaşa-5. Rruga Rajonale e Kufirit Shtetëror (Rruga Bregdetare Mesdhetare) do të përfundojë.

Aksioni: Erdemli-Silifke-Taşucu-13. Rruga Rajonale e Kufirit Shtetëror dhe Alanya-Gazipaşa-5. Puna do të përfundojë në seksionin 21 km të Rrugës Rajonale të Kufirit Shtetëror (Rruga Bregdetare Mesdhetare).

Masa 339.8. Do të përfundojë Rruga e Unazës Jugore Adana, e cila do të shërbejë për lidhjen e zonës industriale të organizuar të Adana dhe Osmaniye dhe rajonit të specializimeve industriale Ceyhan me Qendrën Logjistike Yenice dhe Portin Mersin.

Aksioni: Punimet e ndërtimit do të përfundojnë në seksionin 6 km të Unazës Jugore të Adana.

Nënkryetari Fuat Oktay më parë theksoi se projekti i përket Mersin

Ozdemir, mendoj se midis këtyre projekteve, të cilat kanë një rëndësi të madhe për qytetin tonë, duhet të përqendrohemi menjëherë në investimet e Portit të Container. Sepse, për projektin përkatës, "Përcaktimi i vendndodhjes do të bëhet në rajonin e Mesdheut Lindor dhe studimet-projekt studimi do të përfundojnë." kaloni përshkrimin.

Sidoqoftë, ky investim u emërua si "Porti i kontejnerëve Mersin" në Planin e Dhjetë të Zhvillimit. Si qytet, nëse ne nuk ndërmarrim veprime për të përcaktuar përcaktimin e vendndodhjes si Mersin, provincat si Adana dhe Hatay në Mesdheun Lindor do të duan të pretendojnë këtë projekt.

Për më tepër, kur Z. Lütfi Elvan, President i Komitetit të Planit dhe Buxhetit, iu drejtua çështjes gjatë negociatave të Planit të 11-të të Zhvillimit, Nënkryetari ynë Z. Fuat Oktay kishte theksuar tashmë që projekti i përket Mersin.

Nuk mund të përballojmë humbjen e projektit të portit të kontejnerëve si Mersin

Porti është zemra e ekonomisë Mersin. Prandaj, porti është një element i domosdoshëm i çdo projeksioni të ardhshëm për qytetin tonë. Me Projektin e Portit të kontejnerëve, qyteti ynë do të shkojë shumë përpara drejt të qenit një qendër logjistike.

Për më tepër, zgjerimi i kapacitetit të portit tani është bërë një imperativ për Mersin. Prandaj, ne nuk mund të lejojmë të humbasim këtë projekt, i cili ka qenë në planet e investimeve për shumë vite, si Mersin.

Ne duhet të jemi të gjithë Mersin Një trup

Me këtë fakt, Ozdemir duhet të krijojë një forcë efektive lobuese jo vetëm për Projektin e Portit të Kontejnerit, por edhe për të gjitha investimet tona në Mersin. Arritja e qëllimeve të përfshira në Programin Vjetor për sa i përket qytetit tonë, dhe gjithashtu hartimi i projekteve të reja që nuk përfshihen në këtë Program por që i duhen Mersin varet nga veprimi ynë si qytet.

Ne kemi fuqinë ta realizojmë këtë duke punuar në koordinim me të gjitha dinamikat e qytetit tonë, veçanërisht pronësinë e shtetit tonë. Sidoqoftë, me këtë vizion, ne mund të sigurohemi që Mersin të zhvillohet më tej në çdo fushë, nga ekonomia në nivelin e mirëqenies, nga cilësia e jetës shoqërore deri tek punësimi dhe kapaciteti i gjenerimit të të ardhurave. shprehjet e përdorura.Kërkimi i lajmeve hekurudhore

Bëhu i pari që komenton

Comments