Çmimet gjetën pronarët e tyre në ndeshjet befasuese të tenisit në Kayseri

Kryetari i Bashkisë Metropolitane Kayseri Dr. Memduh Büyükkılıç u dha medalje fëmijëve që fituan Turneun e Tenisit të 23 Prillit në Ditën e Sovranitetit Kombëtar dhe të Fëmijëve të zhvilluar në fushën e tenisit, i cili sapo ka nisur të shërbejë në Kopshtin Kombëtar të Recep Tayyip Erdoğan. Presidenti Büyükkılıç tha: "Ne do të bëjmë përpjekjet e nevojshme për të trajnuar tenistët e së ardhmes në Kayseri".

Pionieri i ngjarjeve dhe aktiviteteve sportive në Qytetin Sportiv Evropian Kayseri 2024 është Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Ajo vazhdon të organizojë organizime sportive në ditë dhe javë të veçanta.

Në këtë kontekst, Büyükşehir Spor A.Ş. Për 23 Prillin, Ditën e Sovranitetit Kombëtar dhe të Fëmijëve, u organizua një turne special tenisi, i cili u dhurua fëmijëve nga Gazi Mustafa Kemal Atatürk, themeluesi i Republikës së Turqisë.

Gjithsej 20 sportistë, 23 vajza dhe 8 djem, të moshës 14-62 vjeç, konkurruan ashpër në turneun e zhvilluar në periudhën 61-123 prill.

Sport Inc. Turneu i Tenisit i Ditës Kombëtare të Sovranitetit dhe Fëmijëve të 23 Prillit, i organizuar nga Turneu Kombëtar i Sovranitetit dhe Ditës së Fëmijëve në Tenis, përfundoi me ndeshjet finale të luajtura në Fushat e Tenisit në Kopshtin Kombëtar Recep Tayyip Erdoğan.

Çmimet iu dhanë pronarëve të tyre në ndeshjet befasuese të tenisit në Kayseri, qytetin e sporteve dhe atletëve.

Fëmijët sportistë morën medaljet e tyre nga Kryetari i Bashkisë Metropolitane Dr. Ndërsa Memduh Büyükkılıç bëri dhuratën, kryebashkiaku Büyükkılıç bëri dhuratë edhe një orë inteligjente.

Kryebashkiaku Büyükkılıç uroi fëmijët që fituan ndeshjet duke përjetuar sport dhe argëtim së bashku në fushat e tenisit, ku organizoheshin gara të bukura, si dhe uroi fëmijët për 23 Prillin e Sovranitetit Kombëtar dhe Ditën e Fëmijëve dhe tha: "Për shkak të Ditës sonë të Sovranitetit Kombëtar, themeluesi i Republikës sonë, Mustafa Kemal Atatürk, u ka uruar fëmijëve tanë: “I përgëzoj fëmijët tanë për këtë ditë kuptimplote që ai bëri si dhuratë”, tha ai.

"Ne do të bëjmë përpjekjet e nevojshme për të rritur lojtarët e tenisit të së ardhmes në Kayseri"

Büyükkılıç nënvizoi se do të bëjnë përpjekjet e nevojshme për të stërvitur tenistët e së ardhmes në Kayseri dhe tha: “Në mënyrë të veçantë sot, i përgëzoj fëmijët tanë që morën pjesë në garat e tenisit në grupmoshën 8, 9,10,14, XNUMX, XNUMX vjeç. kopshtin tonë kombëtar dhe i uroj suksese të vazhdueshme. “Shpresoj se do të bëjmë përpjekjet e nevojshme për të stërvitur tenistët e së ardhmes në Kayseri”, tha ai.

Numri i fushave të brendshme të tenisit po rritet

Duke vënë në dukje se numri i fushave të mbyllura të tenisit, të cilat tërheqin vëmendje të madhe nga adhuruesit e tenisit, do të rritet, kryebashkiaku Büyükkılıç tha: “Dëshiroj të shpreh këtu se ne do ta aktivizojmë procesin në drejtimin që ju dëshironi në të ardhmen, me intensitet. kërkojnë nga ju që të rrisni numrin e fushave të brendshme të tenisit. Paraprakisht i përgëzoj këlyshët tanë të dashur dhe i uroj fat të mirë”, tha ai.

Ndeshjet finale të turneut u pritën nga Kryetari i Bashkisë Metropolitane Dr. Përveç Memduh Büyükkılıç, Drejtori Provincial i Rinisë dhe Sporteve Ali İhsan Kabakcı, Bashkia Metropolitane Kayseri Spor A.Ş. Kryetari i Bordit të Drejtorëve Cenani Ayaydın dhe Spor A.Ş. Menaxheri i përgjithshëm İbrahim Somtaş gjithashtu ndoqi.

Këtu janë atletët fitues të turneut

Në kuadër të turneut, Jülide Deva Şanlı doli e para në grupin e vajzave 8-9 vjeç, Eylül Sarı doli e dyta, Aymine Yakut doli e treta dhe Yağmur Dökmeci u rendit i katërti. Në grupin e meshkujve 8-9 vjeç, Doruk Sarı doli i pari, Ali Kat zuri vendin e dytë, Tan Karadağ zuri vendin e tretë dhe Kerem Yavuz zuri vendin e katërt.

Në grupin e vajzave 10-vjeçare Bilge Su Yasdı doli e para, Defne Özkan e dyta, Eylül Sadak e treta, Servet Kutay e katërta dhe në grupin e djemve 10 vjeç Sıraç Ayyıldırım e para, Veli Mete Akbudak. ishte i dyti, Ömer Enes Aykas ishte i treti dhe Yasir Tuna ishte i katërti.

Në grupin e vajzave 11-12 vjeç Neva Duman fitoi vendin e parë, Ceylin Nayman zuri vendin e dytë, Sineris Jan Ceylan zuri vendin e tretë dhe Gizem Ülger zuri vendin e katërt. Në turne, Fatih Uzun zuri vendin e parë, Mehmed Sait Akkaya zuri vendin e dytë, Atlas Mermer zuri vendin e tretë dhe Dağhan Doğan zuri vendin e katërt në grupin e meshkujve 11-12 vjeç.

Në grupin e vajzave 13-14 vjeç, ku Jasmin Dila Şanlı doli e para, Erva Özimamoğlu u rendit e dyta, Zeynep Önal e treta dhe Nurefşan Başok e katërta. Në grupin e meshkujve 13-14 vjeç, Muhammed Efe Çankaya zuri vendin e parë, Alparslan Yiğit Doğan në vendin e dytë, Kerem Özbakan në vendin e tretë dhe Ahmet Mantıcı të katërtin.