Gjysma e Kombëtares është nga İnegol

Kampionati Orientues Türkiye u zhvillua në Çorum në datat 19-21 Prill 2024. Ekipi orientues İnegöl Belediyespor la gjurmë në kampionat, në të cilin morën pjesë 81 klube nga e gjithë Turqia me 1250 atletë. Në kampionatin, i cili ishte dëshmitar i garave konkurruese, përfaqësuesja jonë portokalli-blu e errët fitoi 5 trofe dhe u bë kampionati turk.

SUKSESI NUK QËNDROI NË PODIUM

Ky sukses i klubit İnegöl Belediyespor, i cili e përfundoi ligën e orientimit në krye duke fituar 19 medalje në total në kampionat, nuk u ndal në podium. 7 sportistë nga ekipi përfaqësues İnegol u ftuan të përfaqësojnë vendin tonë në Kampionatin Evropian që do të zhvillohet në Poloni. Në kampin e Kombëtares u ftuan 7 sportistë.

GJYSMA E KOMBËTARE ËSHTË NGA INEGOL

Me këtë ftesë, gjysma e Kombëtares Turke të Orientimit përbëhej nga sportistë nga İnegol. Ky sukses ishte një burim i madh krenarie për Klubin Sportiv të Komunës İnegöl. Kryetari i Bashkisë İnegol, Alper Taban, i uroi sportistët dhe trajnerin Tarık Şeker dhe u uroi suksese të vazhdueshme. Taban tha se besojnë se sportistët do ta përfaqësojnë vendin tonë në mënyrën më të mirë me fanellën e kombëtares.