Tofaş humbi biletën për në finalen e katërt

Në ndeshjen e tretë dhe të fundit të serisë çerekfinale të Ligës së Kampionëve të FIBA-s (BCL), TOFAŞ ishte mysafire e skuadrës spanjolle Lenovo Tenerife. Të Gjelbrit e nisën ndeshjen e luajtur në Santiago Martin Arena me Cassius Winston, Marcus Denmon, Caleb Homesley, JJ O'Brien dhe Austin Wiley dhe shënuan pikët e tyre të para me Austin Wiley. Skuadra e Bursës përfundoi serinë e Lenovo Tenerife, e cila pati një seri 17-0 me pikë të njëpasnjëshme dhe bëri rezultatin 7-21 në minutën e 4-të, me koshin e JJ O'Brien dhe mbylli pjesën e parë pas pikëve të Cassius Winston dhe Ege Demir e mbylli pas 26-11.

Ndërkohë që vendasit e rritën diferencën në 21 (32-11) në fillim të periudhës së dytë, Skuadra e Basketbollit TOFAŞ, e cila realizoi 3 tre pikë radhazi nga Caleb Homesley, Omar Prewitt dhe Zeljko Sakic, e zvogëloi diferencën në 13. Minuta e 12-të: 32-20. Ekipi blu-gjelbër iu përgjigj pikëve të kundërshtarit me Caleb Homesley, Cassius Winston dhe Marcus Denmon pas trepikëshit të Tolga Geçim dhe kur nuk mundi të pengonte pikët e Lenovo Tenerife në episodin e fundit, u fut në dhomat e zhveshjes duke lënë pas 47-31.

Duke filluar periudhën e tretë me dunk të Austin Wiley, Skuadra e Basketbollit TOFAŞ nuk mundi të parandalonte zgjerimin e diferencës. Ndërsa Lenovo Tenerife e rriti diferencën në 26 (28-63) në minutën e 35-të, vendasit hynë në çerekun e fundit me avantazhin 65-41 pas pikëve të Zeljko Sakiq, Marcus Denmon dhe Ege Demir. TOFAŞ, e cila pati një ditë të keqe përsa i përket performancës sulmuese, nuk mundi të pengojë zgjerimin e diferencës pas goditjeve të humbura dhe humbi shansin për në Final Four duke humbur 78-55 në fushë.

Ege Demir shënoi 11 pikë për TOFAŞ, si mysafir ndaj Lenovo Tenerife; Marcus Denmon dhe Cassius Winston luajtën me 7 pikë.