Atletët nga Manisa do të garojnë në Ordu

Me entuziazmin e 23 Prillit, Ditës së Sovranitetit Kombëtar dhe Ditës së Fëmijëve, u zhvilluan garat e Kampionatit Provincial të Xhudos Kadet në Manisa në Sallën e Sporteve Shumëfunksionale. Skuadra e xhudos Manisa Büyükşehir Belediyespor fitoi një avantazh të madh ndaj kundërshtarëve të saj dhe fitoi 10 medalje në gara. Në bardheblu, Ali Çam në 38 kilogramë, Kayra Karadağ në 42 kilogramë, Ali Taha İnci në 46 kilogramë dhe Osman Yıldırım në 50 kilogramë fituan medaljen e artë. Yiğit Enes Çetin me 38 kilogramë, Nejlanur Tokgöz me 40 kilogramë, Süleyman Said Çimen me 42 kilogramë dhe Zeynep Baysal me 44 kilogramë u renditën në vendin e dytë dhe fituan medaljen e argjendtë. Mehmet Karakuzu dhe Halil Efe Çinar dolën në vendin e 2-të dhe fituan medaljen e bronztë në 42 kilogramë. Sportistët bardheblu arritën një sukses të rëndësishëm me 3 medalje dhe u kualifikuan për të marrë pjesë në kampionatin e xhudos Stars Turkey, i cili do të zhvillohet në Ordu në datat 10-3-4 maj.