Lojërat sportive Gap filluan

Nisën Lojërat Sportive Gap: Filluan në Mush Lojërat e 8-ta Sportive Dimërore të Anadollit Lindor dhe Juglindor, të organizuara nga Departamenti i Veprimtarive Sportive të Drejtorisë së Përgjithshme të Sporteve të Ministrisë së Rinisë dhe Sporteve.

Kampionati, në të cilin morën pjesë 14 sportistë nga 118 qytete, filloi në Qendrën e Skive Güzeldağ.

Në turne morën pjesë 118 sportistë nga Ağrı, Ardahan, Bitlis, Bingol, Bayburt, Gümüşhane, Erzurum, Erzincan, Van, Sivas, Kars, Tunceli, Hakkari dhe Muş, por nuk pati pjesëmarrje nga Iğdır pasi nuk u gjet asnjë sportist. Në garat e ditës së parë, sportistët morën pjesë në garat e Ski Alpine Fëmijë 1 Femër dhe Meshkuj, Ski Alpin Fëmijë 2 Femra dhe Meshkuj dhe Ski Vrapim.

Duke bërë një deklaratë për gazetarët në lidhje me konkursin, Ömer Kalkan, Shefi i Departamentit të Aktiviteteve Sportive të Drejtorisë së Përgjithshme të Sporteve të Ministrisë së Rinisë dhe Sporteve, tha se 15 provinca do të merrnin pjesë më parë në gara, por meqenëse nuk kishte pjesëmarrje nga Iğdır. , 14 provinca morën pjesë në gara.

Duke kujtuar se morën pjesë 14 garues nga 118 provinca, Ömer Kalkan vuri në dukje se garat u zhvilluan në një mot të bukur.

Kalkan shtoi se garat u zhvilluan në formën e skive veriore, skive alpine dhe snowboarding.

Sportistja e quajtur Naz Akkuş, e cila mori pjesë në garë nga Hakkari, tha se ka ardhur për të fituar medaljen e artë dhe se ka besim te vetja.

Nilah Demirtaş, e cila vjen nga rrethi Sarıkamış i Karsit, deklaroi se mori pjesë në garë si nënkampioneja e dytë në provincë dhe se dëshironte të kthehej në Kars duke fituar medaljen e artë.

Në garat e zhvilluara ditën e parë, Gizem Seflek nga Erzurum doli e para në kategorinë e skive alpine për fëmijë 2 për femra, ndërsa Ezgi Bulsu nga Bingöl u rendit e dyta dhe Seyma Şahin nga Gümüşhane.

Në garën e skive alpine për fëmijë 2 meshkuj, Nihat Enes Limon nga Erzurum doli i pari, Umut Muhammet Seflek nga Erzurum u rendit i dyti dhe Tuncay Özgeç nga Bitlis u rendit i treti.

Në kategorinë e skive alpine Kids 1 për femra, Sıla Kara nga Erzurum doli e para, Ceyda Özyanıkoğlu, gjithashtu nga Erzurum, e dyta dhe Seher Erdoğan nga Muş u rendit e treta.

Në kategorinë e skive Alpine Kids 1 për meshkuj, Deniz Asit nga Bitlis doli i pari, İbrahim Buğra Özcanlı nga Erzurum u rendit i dyti dhe Emre Kalan nga Bingöl u rendit i treti.

Në garat klasike për meshkuj në vrapim me ski për fëmijë, Ramazan Oğur nga Ağrı doli i pari, Mücahit Enes Doymaz nga Bitlis u rendit i dyti dhe Ören Devran nga Hakkari u rendit i treti.

Në garat klasike për femra në vrapim me ski, Melike Arslan nga Hakkari doli e para, Dilan Demir nga Ağrı u rendit e dyta dhe Berna Yılmaz nga Bitlis u rendit e treta.

Në garat klasike të skive Junior për femra, Zilan Öztunç nga Hakkari doli e para, Ayşe Saydam nga Ağrı, e dyta, dhe Zozan Malkoç nga Ağrı, e treta.

Në garat klasike të skive për meshkuj të rinj, Adem Bartan nga Ağrı doli i pari, Ömer Doğan nga Ağrı u rendit i dyti dhe Zana Öztunç nga Hakkari u rendit i treti.

Lojërat e 8-ta sportive dimërore të Anadollit Lindor dhe Juglindor do të përfundojnë me garat dhe ceremoninë e ndarjes së çmimeve që do të zhvillohen nesër.