Sakarya MTB Cup nxjerr frymë

Dita e parë e Kampionatit Ndërkombëtar të Biçikletave Malore Sakarya MTB Cup u mbajt në Sunflower Bicycle Valley me pjesëmarrjen e më shumë se 30 sportistëve nga 150 vende. Çiklisti rus Timofei Ivanov, konkurrues në kategorinë Elite për meshkuj, fitoi medaljen e artë; Atleti i Salcano Sakarya Büyükşehir Belediyespor Anton Sintsov fitoi medaljen e bronztë. Në kategorinë e të rinjve, Halil İbrahim Doğan, atlet i Ekipit të Çiklizmit Büyükşehir Belediyespor, fitoi çmimin.

Kampionati Ndërkombëtar i Biçikletave Malore Sakarya MTB Cup, i organizuar nga Bashkia Metropolitane Sakarya dhe mbajtur nën kujdesin e Presidencës, filloi në Luginën e Biçikletave të Sunflower me temën "Pedali për një botë të pastër". Ministri i Rinisë dhe Sporteve Mehmet Kasapoğlu filloi garat; Në kampionat morën pjesë guvernatori İrfan Balkanlıoğlu, kryetari i bashkisë Metropolitane Zeki Toçoğlu, deputeti i AK Partisë Çiğdem Erdoğan Atabek, Kenan Sofuoğlu, kryetari i provincës së AK Partisë Fevzi Kılıç, Presidenti i Federatës së Çiklizmit Erol Kuçükbakırcı, çiklistë dhe shumë shikues. Garat filluan në kategorinë Elite Femra dhe vazhduan me garat për të rinjtë, të rejat dhe burrat elitë.

Në kategorinë e të rinjve, foltorja i përket Metropolitanit
Blaza Pintariç, e cila garoi nga Sllovenia, fitoi kampionatin në kategorinë Elite Femra; Çmimi në kategorinë e të rinjve shkoi për atletin e Ekipit të Çiklizmit Salcano Sakarya Büyükşehir Belediyespor, Halil İbrahim Doğan. Okan Aydoğan zuri vendin e 3-të në kategorinë e të rinjve. Duke folur pas garës, Halil İbrahim Doğan tha: “Unë do të doja të falënderoja ata që kontribuan në organizim. Është një rrugë e shpejtë. “Ne kemi synime të mëdha në vitin 2019,” tha ai. Okan Aydogan shprehu mirënjohjen e tij për objektin dhe përgëzoi të gjithë konkurrentët. Në kategorinë e të rejave kampione doli Azize Bekar.

Eksitim i madh mes burrave të elitës
Gara për meshkuj Sakarya MTB Cup Elite, e cila u nis nga Presidenti Zeki Toçoğlu dhe u transmetua drejtpërdrejt në 150 vende, na la pa frymë. Pas garave me 6 faza, Timofei Ivanov fitoi medaljen e artë. Ndërsa Martins Blums fitoi medaljen e argjendtë të dhënë nga Presidenti Zeki Toçoğlu; Pronari i medaljes së bronztë ishte Anton Sintsov, atlet i Salcano Sakarya Büyükşehir Belediyespor. Pas ceremonisë së ndarjes së çmimeve, një pus uji u hap për të arritur 15 mijë njerëz në Afrikë në kuadër të një projekti të përgjegjësisë sociale.

udhë e madhe
Sportisti kampion Timofei Ivanov në deklaratën e tij pas kampionatit u shpreh i lumtur dhe tha: “Dëshiroj të falënderoj ata që na ftuan këtu. Një pistë e shkëlqyer, një organizim i mrekullueshëm. “Më pa shumë mirë dhe ju falënderoj shumë”, tha ai.