Gara e parë dhe e vetme e bastisjes së tubimit të Turqisë përfundoi në TransAnatolia Şanlıurfa

Gara e parë dhe e vetme e bastisjes së tubimit të Turqisë përfundoi në sanliurfa

TransAnatolia 2019, e para dhe e vetmja në Turqi dhe një nga garat më të mëdha dhe më sfiduese në botë Rally Raid, filloi në Bolu dhe përfundoi në Şanlıurfa në ditën e saj të 2-të, duke ndjekur pista 300 kilometra.

TransAnatolia 2019, organizata e parë dhe e vetme ndërkombëtare e Turqisë Rally Raid, filloi me 48 motoçikleta, 4 SSV, 3 ATV, 27 makina dhe 3 kamionë nga Bolu Abant, dhe është ngjarja më e madhe e Turqisë në një rrugë prej 2 kilometrash plot kulturë dhe histori. përfundoi në Şanliurfa, një nga qytetet e saj kulturore.

Pistat sfiduese të TransAnatolia 7, në të cilat morën pjesë 30 garues nga 54 vende, 84 të huaj dhe 500 vendas, me një ekip prej 2019 personash, u përfunduan në 7 ditë.

PRESIDENTI BEYAZGÜL TAKON ATLETËT

Kryetari i Bashkisë Metropolitane të Şanliurfas, Zeynel Abidin Beyazgül, uroi sportistët, të cilët erdhën së bashku me atletët pjesëmarrës në TransAnatolia 2019. Me përfundimin e garës, sportistët bënë demonstrime me mjetet e tyre në pikën e finishit. Presidenti Beyazgül, i cili u dha çmimet fituesve, bëri një deklaratë këtu.

Në deklaratën e tij, kryebashkiaku Beyazgül tha: “Pas një udhëtimi të gjatë, pamë se ishte një garë e bërë me dashuri. Jemi shumë të lumtur që një organizim i tillë ka përfunduar në Şanliurfa. Kur i pyetëm të ftuarit nëse Shanliurfa ishte e nxehtë, miqtë tanë thanë se për herë të parë kishin parë bukuri të tilla në një klimë tjetër, në një gjeografi tjetër. Jemi shumë të lumtur që Şanliurfa jonë u promovua në organizata kaq të bukura. Ne dëshirojmë të falënderojmë ekipin e Transanatolia që kontribuoi në organizim. Gara e nisur nga Bolu vazhdoi në pista dhe përfundoi në Şanliurfa. Ne u takuam me ekipin e Transanatolia për të organizuar më shumë organizime të ndryshme në këtë qytet historik dhe të bukur në të ardhmen. I përgëzoj sportistët tanë që ia dolën me sukses në garë”, tha ai.

Nga ana tjetër, atletët që përfunduan garën thanë: “Jemi të kënaqur që ky organizim i bukur po mbahet në Turqi, përgëzojmë ata që kontribuan në përfundimin e kësaj gare në Shanliurfa tonë historike”.