Solidariteti i Haydarpaşa: 'Transferimi i Stacionit të Trenit Haydarpaşa dhe Sirkeci në IMM'

solidariteti haydarpasa haydarpasa dhe stacioni sirkeci në lidhje me përshkrimin
solidariteti haydarpasa haydarpasa dhe stacioni sirkeci në lidhje me përshkrimin

Solidariteti Haydarpaşa Haydarpaşa dhe Stacioni i Trenit Sirkeci për transferimin e Bashkisë Metropolitane të Stambollit bënë një deklaratë me shkrim.

Përshkrim; "Ne kërkojmë transferimin e Stacionit Haydarpaşa dhe Sirkeci në Bashkinë Metropolitane të Stambollit me kusht që ato të përdoren për qëllimet e tyre parësore dhe publike!

Siç mund ta shohim nga përmbajtja e specifikimeve të tenderit të shpallura nga TCDD, kemi mësuar se disa nga zonat dhe strukturat në zonat e Stacionit Haydarpaşa dhe Sirkeci dhe strukturat e tyre do të tenderohen të përdoren për aktivitete "të ashtuquajtura" kulturore dhe artistike në një mënyrë "gati-blerëse belirlenmiş". Ditët e fundit, këto lajme shpesh publikohen në shtyp me një titull mashtrues si Stacioni irk Sirkeci dhe Stacioni Haydarpaşa çıktı.

Para së gjithash, ne dëshirojmë të deklarojmë se; Haydarpaşa dhe Sirkeci Stacionet e Trenit dhe kurset e prapme janë një tërësi. Mund të mos përdoret, të ndahet, të shpërbëhet, të marrë me qira ose të shitet në çfarëdo mënyre në kundërshtim me funksionin e tij thelbësor, përfitimin publik dhe përdorimin.

Më e rëndësishmja, Stacioni Haydarpaşa dhe Sirkeci, i cili është një nga elementët më të rëndësishëm të identitetit të Stambollit, janë asete që ne jemi të detyruar t’i bartim për gjeneratat e ardhshme, ndërsa ruajnë rëndësinë, integritetin dhe funksionin e tyre. Mbrojtja dhe përdorimi i këtyre pasurive të rëndësishme në përputhje me funksionet e tyre thelbësore është përgjegjësi dhe përgjegjësi e nesh, si dhe e institucioneve të ndjeshme dhe qytetarëve, si dhe e Bordeve të Konservimit, Komunave dhe TCDD dhe administratave përkatëse dhe institucioneve publike.

Në qytetin tonë, përsëri u përball me realitetin e tërmetit; Stacioni Hekurudhor Sirkeci, Stacioni Hekurudhor Haydarpaşa, zonat portuale, skelë dhe mbrapa në rast fatkeqësie, veçanërisht në lidhje me detin për sa i përket logjistikës së qytetit tonë, rëndësia jetike e sigurimit dhe evakuimit të rëndësisë jetësore, është e dukshme si një realitet i qartë dhe i pakundërshtueshëm.

Një nga tradhtitë më të mëdha të këtij qyteti do të ishte përpjekja për privatizimin e këtyre zonave, të cilat nuk janë të vlefshme me ligj, në pjesë, të cilat duhet të vihen në shërbim të publikut me kapacitet të plotë, në përputhje me këtë fakt dhe domosdoshmëri të qartë.

gjithashtu; Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës, e cila përpiqet të parandalojë që Bashkia Metropolitane e Stambollit të mos marrë pjesë në tender, i cili është i vetëdijshëm për përgjegjësinë publike dhe rëndësinë jetike të fushës, paralajmëron edhe një herë publikisht menaxhimin e saj dhe i fton në detyrën e saj origjinale.

Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës edhe një herë na deklaron se ne nuk do të luajmë si qytetarë të ndjeshëm, banorë Kadıköylüler, Üsküdarlılar dhe İstanbul, dhe nuk do të hyjmë në "stuhinë dhe do të marr me qira milingonat; Nëse ata nuk mund të pretendojnë këto struktura dhe zona, ne kërkojmë që ata të anulojnë tenderin dhe t'i transferojnë ato në Bashkinë Metropolitane të Stambollit me kusht që ato të përdoren për qëllimet e tyre parësore dhe publike.

Asnjë lojë dhe asnjë mashtrim!
Haydarpaşa Ward, Gar do të qëndrojë!

Rreth Levent Elmastaş
RayHaber redaktor

Bëhu i pari që komenton

Comments

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.