Karateistët nga Manisa Bbsk bënë shenjën e tyre në kampionat

Kampionati i Karatesë i Ligës Universitare (Unilig) të Turqisë, i organizuar me kontributet e Federatës Turke të Sporteve Universitare, përfundoi pas garave të zhvilluara në Kırşehir në datat 23-25 ​​Prill 2024. Të apasionuarit pas sportit ishin dëshmitarë të përleshjeve të ashpra të karateistëve të ardhur nga e gjithë Turqia për të përfaqësuar universitetet e tyre në kampionat. Atletët e Manisa BBSK, Gülçin Akyıldız dhe Nurbade Büber, të cilët vazhdojnë shkollimin e tyre në Universitetin Manisa Celal Bayar (MCBÜ), gjithashtu garuan në organizim. Pas garave intensive, atletet bardheblu arritën rezultate të suksesshme. Nurbade Büber doli e treta në Türkiye në Kumite 61 kg për femra. Gülçin Akyıldız gjithashtu arriti të bëhet i treti në Turqi në kategorinë 3 kg për femra. Sportistet e suksesshme lanë gjurmë në organizim duke u renditur të parët në ekipin ndëruniversitar të femrave Kumite në vlerësimet e bëra si ekip. Sportistët e suksesshëm pasqyruan lumturinë e tyre në fotografi teksa pozuan me medaljet e tyre dhe bënë krenar qytetin e tyre duke sjellë kupën e kampionatit në Manisa.